Все про бібліотеку на мансардному поверсі

 Бібліотека на мансардному поверсі: рішення для котеджу або дачного будинку?

Бібліотека на мансардному поверсі: рішення для котеджу або дачного будинку?

Бібліотека на мансардному поверсі: рішення для котеджу або дачного будинку? Настання цифрової епохи для багатьох стало символом кінця ери друкованої книги. Сьогодні величезну бібліотеку з шедеврами світової класики, багатотомними енциклопедіями і колекціями книг найрізноманітніших жанрів можна вмістити в невеликий цифровий гаджет. Але електронні та аудіокниги все ж не приносять такого задоволення, як читання з паперу, […]

Бібліотека на мансардному поверсі: рішення для котеджу або дачного будинку?

Настання цифрової епохи для багатьох стало символом кінця ери друкованої книги. Сьогодні величезну бібліотеку з шедеврами світової класики, багатотомними енциклопедіями і колекціями книг найрізноманітніших жанрів можна вмістити в невеликий цифровий гаджет. Але електронні та аудіокниги все ж не приносять такого задоволення, як читання з паперу, особливо якщо в будинку є спеціальне приміщення з особливою атмосферою для читання, таке як мансардна бібліотека.

Рішення організувати бібліотеку на мансарді може бути продиктоване різними міркуваннями. Розглянемо два найпоширеніших варіанти.

 • Домашня бібліотека в приватному будинку

  (у котеджі постійного проживання). Ставлення до друкованої літератури може бути різним. І якщо одні домовласники прагнуть звільнити будинок і позбутися від отриманих у спадок томів «Бібліотеки всесвітньої літератури» або зібрань творів класичних авторів, то для інших ці книги – безсумнівна цінність, яка потребує дбайливого ставлення. І щоб не розміщувати літературу в книжкових шафах по всьому будинку, можна зібрати всі книги в одному приміщенні, виділивши, наприклад, на верхньому поверсі кімнату для мансардної бібліотеки або поєднавши її з іншими приміщеннями.

 • Бібліотека в сезонному будинку

  (на дачі). Інший підхід до організації бібліотеки на мансардному поверсі – це реконструкція дачі. Ідея вивезти книги з квартири в заміський будинок – не нова. І якщо дача стає улюбленим місцем проведення часу сім’ї на всі літні місяці, то можливість організувати, скажімо, з холодного горища утеплений простір для читання багатьох може надихати.

І в тому, і в іншому разі мансардна бібліотека стає особливою кімнатою у будинку, призначеною не тільки (а часто і не стільки) для зберігання книг, скільки для відпочинку і читання.

Вимоги до бібліотеки на мансардному поверсі

Приміщення для читання і зберігання книг повинно відповідати наступним вимогам:

 • Мікроклімат мансардної бібліотеки. Книги – це не тільки твори інтелектуальної праці, а й матеріальна цінність. А значить, для їхнього безпечного зберігання потрібні відповідні умови. Найкраще папір зберігається за кімнатної температури та помірної вологості повітря, і тому книжкові шафи й полиці не розміщують у просторі «вологих» приміщень, як-от ванна або кухня, і не ставлять на підвіконня або біля батареї.
 • Освітлення бібліотеки на мансардному поверсі. Руйнівно на папір і друкарську фарбу діють і прямі сонячні промені, і тому найбільш цінні екземпляри книг має сенс зберігати не на відкритих полицях, а в книжкових шафах із глухими або скляними дверцятами, які до того ж менше накопичують пил. При цьому саме приміщення для читання все ж має бути добре освітлене, інакше захоплення літературою може погано позначитися на зорі читачів. І тут бібліотека на мансарді може мати певні переваги перед аналогічними приміщеннями на інших поверхах. Похилі мансардні вікна у схилах даху забезпечують чудові можливості вентиляції та природного освітлення.

Особливості проектування мансардної бібліотеки

Особлива атмосфера мансардного поверху пояснюється тим, що стеля приміщення з мансардними вікнами тут утворена схилом даху. При цьому кроквяна система даху може спиратися:

 • на мауерлат на рівні перекриттів верхнього поверху. І в цьому разі мала висота стелі мансарди у зовнішніх стін будинку буде формувати незручну сліпу зону, яку не можна ніяк використати. Для зручності цей сліпий простір зазвичай відокремлюють від решти приміщення фальшстіною – пристінком висотою від 0,5 м і більше;
 • на невисоку фасадну стіну, яку добудовують над верхнім перекриттям, – так звану атикову стіну висотою від 0,5 м до 1,2 м. Тут простір сліпої зони біля зовнішньої стіни значно зменшується.

Повноцінним житловим простором мансардних поверхів вважають частину кімнат із висотою стель 1,9 м і більше. Обсяг, який обмежений висотою стелі від 1,4 до 1,9 м, зазвичай використовують для меблів, де людина не буде ставати в повний зріст. Наприклад, в цій частині мансарди можна розташувати місця для роботи за столом або відпочинку в кріслі.

А ось простір сліпих зон із висотою стелі від 0,5 до 1,4 м зручно пристосувати саме для книжкових шаф і полиць. Такий підхід до проектування дає можливість організувати бібліотеку на мансарді в тій частині котеджу або дачного будинку, яку офіційно не відносять до житлової площі.

Меблі та оснащення бібліотеки на мансарді

Якщо ви плануєте мансардну бібліотеку, потрібно визначитися, чи буде простір для читання представлено окремим приміщенням або об’єднано з іншою кімнатою (наприклад, з вітальнею або кабінетом). І в першому, і в другому разі крім безпосередньо шаф і стелажів для книг у приміщенні краще передбачити додаткові меблі – письмовий стіл, диван або крісло.

 • Освітлення мансардної бібліотеки. Місце для читання має бути правильно освітлене. Загальне природне або штучне освітлення має створювати рівномірне розсіяне світло, яке добре доповнити місцевими джерелами світла – настільними лампами, торшерами або точковими світильниками.
 • Шафи і полиці для книг можуть мати різний дизайн і бути як виключно функціональним елементом, так і частиною декору будинку. З огляду на нестандартну висоту стель мансардної бібліотеки, меблі для книг сюди часто виконують на замовлення або навіть збирають самостійно.

Стандартні книжкові полиці зазвичай мають висоту 30 см і глибину 25 см. Такі параметри дозволяють розташовувати традиційні томики книг у твердій палітурці в два ряди – один за іншим. У книжковій шафі висотою 160 см можна розмістити відразу 5 таких полиць.

Для книг невеликого формату достатньо полиць висотою 25 см і глибиною 20 см. А якщо потрібно місце для зберігання підшивок журналів або великоформатних енциклопедичних видань, то висота полиць повинна бути 32-35 см і більше.

Вартість бібліотеки на мансардному поверсі

Як вже говорилося, головна вигода мансардної бібліотеки в тому, що книжкові шафи в подібному приміщенні можна організувати на тій частині будинку, яка офіційно не є жилою. Порівняно з двоповерховим проектом аналогічної площі це дозволяє заощадити на будівництві. В середньому вважається, що вартість мансардного котеджу приблизно на 15 % нижче вартості будівництва двоповерхового будинку аналогічної площі.

Однак використання меблів на замовлення для облаштування бібліотеки на мансарді може збільшити вартість проекту. Стандартні книжкові шафи й полиці не завжди вдається розмістити в сліпій зоні під схилом даху. А проектування і монтаж нестандартних вбудованих меблів може бути витратним.

Переваги та недоліки бібліотеки на мансарді

Якщо резюмувати наведені аргументи, можна виділити такі плюси і мінуси будинків із бібліотекою на мансардному поверсі:

 • Затишок і комфорт мансарди дозволить створити приміщення, витримане в аристократичному або романтичному стилі, яке розкриє індивідуальність власника будинку і буде стимулювати мешканців до читання та інтелектуального розвитку.
 • Використання сліпих зон під схилом даху дасть можливість зібрати на мансарді всю домашню літературу і звільнить інші приміщення від завалів книг, які збирають пил.
 • Особливий мікроклімат і атмосфера домашньої бібліотеки при цьому вимагає уваги. Якщо йдеться про сезонний будинок (дачу), книги можуть постраждати від високої вологості в холодну пору року. А якщо мансардна бібліотека зроблена лише як данина моді без урахування потреб мешканців, які не прагнуть до читання, це приміщення просто не буде затребуване і перетвориться з бібліотеки на зручну комору для книг.

Мансардна бібліотека – можливість оптимізувати проект котеджу

Мансарда надає виняткові можливості використання сліпих зон як місця для книг, і зробити окреме приміщення для читання на верхньому поверсі – мрія багатьох. І навіть якщо простір вашого будинку обмежений і окреме приміщення під бібліотеку виділити не вдається, варто запроектувати хоча б місце для читання. А книжкову полицю можна встановити навіть під сходами, бо прихильника читання необхідність спуститися вниз за наступним томом навряд чи зупинить.

Контакти

Телефон: 0 800 5050 20