Мансардний дах: види конструкції і особливості

 Мансардний дах: види конструкції і особливості

Мансардний дах: види конструкції і особливості

Мансардний дах: види конструкції і особливості Будинок із мансардою має особливу чарівність, а життя під схилами даху може бути дуже комфортним. Але чи залежить комфорт від типу конструкції даху, чи існують типи конструкцій, які більше підходять для влаштування мансарди і які підходять менше? Під час вибору проекту будинку з мансардою або переробленні під мансарду нежитлового […]


Мансардний дах: види конструкції і особливості

Будинок із мансардою має особливу чарівність, а життя під схилами даху може бути дуже комфортним. Але чи залежить комфорт від типу конструкції даху, чи існують типи конструкцій, які більше підходять для влаштування мансарди і які підходять менше?

Під час вибору проекту будинку з мансардою або переробленні під мансарду нежитлового горища потрібно розуміти, якою буде площа житлових приміщень під дахом і наскільки вони будуть зручні для життя.

Основні характеристики мансарди і мансардного даху

Під час будівництва або проектування мансарди господарі часто орієнтуються на площу, виміряну за рівнем підлоги, але нахил схилів не дозволяє використовувати всю площу.

 • Корисною можна вважати лише ту частину мансарди, де висота від підлоги до схилу – 1,9 м.
 • Додатково можна використовувати ту частину, де висота від підлоги до схилу – 1,4 м. Тут, наприклад, можна сісти або нахилитися до нижніх шафок, не вдарившись головою об схил.

Під час планування приміщень багато що залежить від висоти атикової стіни – тобто від стіни, надбудованої над перекриттям верхнього поверху. Її наявність допоможе раціонально експлуатувати простір під схилами. Але її характеристики залежать від типу даху та різновидів кроквяної конструкції.

Ще одна важлива особливість мансард – правильно організоване природне освітлення. У простір під дахом сонячне світло може надходити через:

 • вертикальні вікна у фронтонній (щипцевій) стіні;
 • дормери, або люкарни, – вертикальні слухові вікна в даху;
 • мансардні вікна, які монтують в схилі даху похило.

Від виду даху буде залежати, які саме вікна або їхні комбінації доведеться робити, для того щоб сонячне світло вільно проникало в мансардні приміщення.

Принципове значення для створення надійного даху і зручної організації мансардних приміщень має вибір кроквяної конструкції. Крокви можуть бути приховані в стінах або стати елементом інтер’єру.

Мансарда з односхилим дахом

Односхилий мансардний дах – це одна площина, яка спирається на несучі стіни і розташована під кутом понад 20°. Конструкцію з меншим нахилом прийнято називати плоским дахом. Односхилий дах характерний для сучасних архітектурних форм.

Незважаючи на удавану простоту, для кроквяної конструкції односхилого даху повинні бути проведені точні розрахунки, і такі конструкції виконують лише за індивідуальними проектами. Якщо кут нахилу буде невеликим, гідроізоляції та покрівельному покриттю доведеться приділити додаткову увагу, оскільки на такому даху легко затримуються опади і атмосферна волога.

Будівництво мансарди з односхилим дахом доцільно лише за наявності високих атикових стін, зведених над перекриттям першого поверху:

 • якщо висота атикових стін складе 200-210 см, будинок буде більше схожий на двоповерховий, а не на будинок із мансардою;
 • за висоти 140-150 см вже на відстані 50 см від зовнішніх стін можна буде стояти в повний зріст;
 • якщо висота складе 80-110 см, то зручно розставити меблі можна буде лише глибоко під схилами.

Високі атикові стіни в мансарді під односхилим дахом дадуть можливість правильно освітити приміщення, адже мансардні вікна тут освітять лише невелику ділянку кімнати. Вікна в схилах тут розташовані високо, майже паралельно підлозі, і їх незручно використовувати. І тільки високі атикові стіни, в які будуть вставлені звичайні вертикальні вікна, допоможуть правильно спланувати освітлення всіх приміщень.

Мансарда з двосхилим дахом

Двосхилий мансардний дах – один із найпростіших типів дахів, в ньому схили нахилені до зовнішніх стін під однаковим кутом, утворюючи дві великі площини. З погляду економії ресурсів, матеріалів і простоти робіт двосхилий дах – найбільш привабливий. До того ж він універсальний: для нього підходить кроквяна система будь-якої конструкції – звичайні або кроквяно-розпірні ферми зі стійками або без. Для створення кроквяної системи можна запросити столяра, а можна придбати готові конструкції.

Вибір типу крокв залежить від:

 • ширини прольоту між зовнішніми стінами;
 • розташування внутрішніх несучих стін;
 • виду перекриття над першим поверхом;
 • кута нахилу даху.

Оптимальний кут нахилу схилу для двосхилого мансардного даху – 45°. Він дозволяє ефективно використовувати мансарду з двосхилим дахом, навіть якщо під схилами немає атикової стіни. А за її наявності корисна площа буде ще більша.

Стіни в торцях будинку з двосхилим дахом називають фронтонними, або щипцевими. Вікна, влаштовані в них, добре пропускають світло і не вимагають складної установки. Але у двосхилий дах часто монтують і мансардні вікна, адже не всі приміщення можуть бути освітлені через вікна у фронтонах. Зрідка у двосхилому дасі проектують і дормери, але вони нівелюють економічну привабливість проекту.

Мансарда з ламаним дахом

Ламаний мансардний дах має впізнавані обриси. Кожен його схил розділений на дві частини:

 • верхня частина схилу – більш полога з кутом нахилу 15-25°;
 • нижня – майже вертикальна, з нахилом в 65-75°.

З боків ламаний мансардний дах обмежений фронтонними стінами аналогічно двосхилому.

Така конструкція робить мансарду з ламаним дахом схожою на повноцінний другий поверх. Для такого даху варто замовити готові кроквяні ферми, виконані за індивідуальними кресленнями. У разі застосування традиційних столярних рішень створення крокв буде дуже трудомістким.

Ламані мансардні дахи встановлюють на будинках із великими прольотами між стінами і в їхній конструкції використовують підпірні балки. Інтер’єр мансарди з ламаним дахом потрібно продумувати так, щоб балки були правильно вписані в нього і не займали місце перед дверними або віконними прорізами.

Утеплення і гідроізоляція таких дахів – витратний процес через великі площі. Часто в нижні площини ламаного мансардного даху вставляють мансардні вікна. В даному типі даху їхня перевага в тому, що вони розташовані майже вертикально, до них є зручний доступ і через них можна буде бачити навколишній пейзаж, а не тільки небо.

Форма ламаного мансардного даху також представляє гарну можливість для створення неглибоких дормерів, через які приміщення будуть освітлюватися майже так само добре, як і через звичайні вікна.

Мансарда з вальмовим дахом

Вальмовий мансардний дах, в якому два схили – це трапеції, а два – трикутники, і всі чотири сходяться в конику, – це елемент традиційної архітектури. Найчастіше рішення у разі облаштування мансарди з вальмовим дахом – це прогонно-ригельна кроквяна система, в якій кроквяні ферми спираються на мауерлат – бруси, які покладені на несучі стіни. Хоча з урахуванням невеликої складності конструкції можливе також інше рішення, наприклад готові ферми, особливо якщо будинок виконується за типовим проектом.

Вальмовий мансардний дах досить високий у конику, щоб більша частина простору мансарди була зручна для життя навіть без надбудови атикових стін. Саме в такому даху часто застосовують прийом відкритих крокв, коли вони стають частиною інтер’єру.

На вальмовому мансардному дасі зрідка використовують дормери, але він дає великий простір для монтажу мансардних вікон. Їх монтують на висоті 110-120 см від підлоги, верхній укіс вікна повинен бути розташований паралельно підлозі, а нижній – перпендикулярно. Щоб заощадити простір мансарди, є сенс вибрати вікна з піднятою віссю, тоді площина віконниць під час відкривання буде займати менше місця усередині мансарди.

Мансарда з полувальмовим дахом

Полувальмовий мансардний дах – це різновид вальмового даху. Різниця в тому, що два схили з чотирьох сильно вкорочені.

 • Двосхилий полувальмовий дах мало чим у конструктивному плані відрізняється від звичайного двосхилого даху. Саме він, поряд із ламаним дахом, найчастіше використовується для влаштування мансарди.
 • Чотирисхилий полувальмовий дах – більш рідкісний варіант. Під ним мансарда перебуває ніби в двох рівнях. Нижній рівень – це вальмовий дах, а верхній – двосхилий. Чотирисхилий полувальмовий дах характерний для невеликих будинків із дерев’яним перекриттям.

Полувальмовий мансардний дах теж характерний для традиційної архітектури. Конструкція крокв, незважаючи на оригінальну форму даху, проста – це звичайні кроквяні або кроквяно-розпірні ферми, які виконуються індивідуально досвідченим столяром. У чотирисхилому варіанті – конструкція складніша.

Мансарда з полувальмовим дахом виходить великою і зручною. Архітектори рекомендують, незалежно від виду мансардних дахів, ділянки внутрішнього простору, де висота від підлоги до схилу менше 75 см, відокремлювати вертикальними перегородками – пристінками. Але в разі полувальмового даху таких ділянок буде небагато.

Мансарда з полувальмовим дахом крім фронтонних вікон може освітлюватися через мансардні вікна і дормери, проте в останньому випадку кроквяна система значно ускладниться.

Мансарда з багатощипцевим дахом

Багатощипцевий мансардний дах – це система з безлічі схилів, пов’язаних між собою. Він дуже красивий як архітектурний елемент, але найбільш складний у будівництві з усіх різновидів мансардних дахів. В мансарді з багатощипцевим дахом буде набагато менше корисної площі, ніж у мансарді з двосхилим дахом, за умов однакового нахилу схилів і однакової площі першого поверху.

Оскільки схили в багатощипцевому мансардному дасі мають невелику площу, їх досить складно утеплювати, тому що витік тепла відбувається головним чином у місцях стикування плит утеплювача, а в багатощипцевому дасі таких місць особливо багато. Також великого професіоналізму і фінансових витрат вимагає укладання покрівельного покриття.

На багатощипцевому дасі доречно виглядають дормери. В мансарді вони допомагають організувати і освітлити складний простір. Якщо вікно дормера – широке, воно освітлює кімнату майже так само, як звичайне вікно у фронтоні. Проте наявність дормерів не скасовує можливість монтажу мансардних вікон, які допоможуть додатково освітити простір під схилами.

Мансарда з шатровим дахом

У мансардному шатровому дасі чотири (в окремих випадках – більше) схилів однакової площі сходяться в одній точці, коник у ньому відсутній. Такий дах доцільно виконувати на основі прогонно-ригельної кроквяної конструкції, і ця робота досить трудомістка, потребує відмінних навичок столяра і ретельних розрахунків.

Конструкція мансардного шатрового даху вимагає, щоб будинок мав форму квадрата. З погляду пропорцій такий дах більше підходить для одноповерхових будинків. Для облаштування мансарди з шатровим дахом схили повинні підніматися досить високо. Щоб комфортно себе почувати, висота повинна бути не менше 2,5 м. Тому часто під такий дах надбудовують атикові стіни.

Без атикових стін сліпий простір під схилами можна відокремити фальшстіною – пристінками з гіпсокартону. В цьому разі зручніше буде встановлювати в приміщеннях меблі. Але потрібно пам’ятати, що, з одного боку, висота таких фальшстін не повинна бути менше 50 см, а з іншого – такий прийом обмежить площу приміщень.

Природне освітлення мансарди під шатровим дахом можна отримати лише через мансардні вікна. Кут нахилу схилів тут невеликий, вікна знаходяться високо над головою і крізь них можна побачити лише небо. Щоб мати хороший огляд із вікна, в шатровому дасі можна передбачити монтаж дормера, що може ще більше ускладнити конструкцію і зробити її дорожчою.

Мансарда з асиметричним дахом

Асиметричний мансардний дах повторює обриси звичайного двосхилого, з тією різницею, що покрівельні схили мають різну площу. Коник може бути розташований по центральній осі будівлі або зі зміщенням. Зазвичай асиметричний варіант вибирають, коли стоїть завдання вписати будівлю в навколишній пейзаж, врахувати перепад висот, напрямок панівних вітрів або кут падіння сонця.

Для асиметричною мансардного даху доведеться робити індивідуальний розрахунок крокв, хоча конструкція може бути і не дуже складною. Але якщо все зроблено правильно, асиметричний дах матиме весь перелік переваг, властивих двосхилим дахам. Його просто утеплити і укласти на ньому будь-яке покрівельне покриття.

Що стосується внутрішнього простору, то асиметричний дах може вимагати установки опор, а вони, так само, продиктують спосіб організації приміщень. Найчастіше опори вбудовують в конструкцію внутрішніх перегородок, але іноді вони залишаються незалежним елементом інтер’єру. Також потрібно врахувати, що асиметричний дах має різний кут нахилу схилів, тому й інтер’єр потрібно планувати відповідно.

Для повного використання простору під схилами тут добре замовити меблі індивідуального дизайну. До того ж велика площа схилів дозволяє створити в асиметричному мансардному дасі велику площу скління – змонтувати подвійні мансардні вікна або навіть вікна-балкони, що облагородить зовнішній вигляд будинку.

Вибір архітектурного проекту мансардного даху

У сучасних будинках можуть застосовуватися різні типи мансардних дахів. І кожен забудовник вибирає свій тип залежно не тільки від естетичних міркувань, але і від варіантів використання, економічної доцільності та навіть місцевого колориту. Кожний мансардний дах по-своєму відповідає вимогам проекту і вирішує архітектурні завдання. Під час вибору важливо ретельно зважити всі аргументи за і проти і дотримуватися будівельної технології.

Контакти

Телефон: 0 800 5050 20