Облаштування покрівлі мансардного поверху: покрівельний пиріг мансарди

Облаштування покрівлі мансардного поверху: покрівельний пиріг мансарди

Зробити мансарду – це чудовий спосіб вдосконалити будинок із одним або декількома поверхами. Якщо замість холодного горища організувати під дахом теплий житловий простір, то за умов мінімального збільшення навантаження на фундамент вдасться наростити площу будівлі. Проте, з огляду на те, що стіни мансарди є відразу і схилами даху, ключовим моментом в її будівництві або ремонті […]

Зробити мансарду – це чудовий спосіб вдосконалити будинок із одним або декількома поверхами. Якщо замість холодного горища організувати під дахом теплий житловий простір, то за умов мінімального збільшення навантаження на фундамент вдасться наростити площу будівлі. Проте, з огляду на те, що стіни мансарди є відразу і схилами даху, ключовим моментом в її будівництві або ремонті стає правильне облаштування покрівлі мансардного поверху.

Будь-який будинок втрачає тепло через всі огороджувальні конструкції. Воно йде через фундамент і підлогу першого поверху, через фасадні вікна, двері і стіни, систему вентиляції та, звичайно ж, через дах.

Ступінь тепловтрат у різних випадках може відрізнятися досить сильно. А оскільки тепло в приміщеннях природним чином піднімається вгору, а дах відкритий прямому впливу холодного вітру і опадів, на нього припадає від чверті до третини тепловтрат всього будинку. Тому будівництво мансарди обов’язково має на увазі надійне утеплення даху.

Принципи утеплення мансардного даху

У наших кліматичних умовах для того, щоб облаштувати мансардний поверх, знадобиться застосування додаткових теплоізоляційних матеріалів. Причому товщина теплоізоляції, яка необхідна для спорудження покрівлі мансардного поверху, зазвичай перевищує товщину матеріалів, які використовують для утеплення фасадних стін.

Конкретні значення товщини утеплювача визначаються теплотехнічним прорахунком і проектом утеплення даху або проектом будинку. Цей показник може коливатися залежно від:

  • характеристик теплопровідності конкретного матеріалу;
  • кліматичних умов місцевості, в якій знаходиться будинок;
  • вимог, які висуває домовласник до енергоефективності споруди.

Загалом у разі утеплення даху під час будівництва або ремонту мансарди рекомендовано орієнтуватися на вимоги будівельних норм України, які наведені в чинній редакції ДБН В.2.6-31:2016 «Теплова ізоляція будівель». Відповідно до цього документа територія України поділена на 2 температурні зони: з суворішим кліматом (перша температурна зона) і більш м’яким (друга температурна зона).

Будівельними нормами регламентується значення коефіцієнта опору теплопередачі R, який показує, як саме шар матеріалу пручається витоку тепла. Цей параметр прямо пропорційний товщині теплоізоляції, тобто чим товще матеріал, тим більше коефіцієнт R і тим менше тепла йде через нього.

Значення коефіцієнта R для мансард першої і другої температурних зон України становить, відповідно, 4,95 і 4,5 м2К/Вт. Щоб забезпечити ці показники під час облаштування покрівлі мансардного поверху, потрібні теплоізоляційні матеріали товщиною в середньому від 20 до 30 см. Проте використання одного тільки утеплювача для надійної теплоізоляції приміщення під дахом недостатньо. Для отримання безпечного житлового простору важливо організувати цілий покрівельний пиріг мансарди, який буде містити в собі теплоізоляцію та низку додаткових шарів, необхідних для захисту і вентиляції утеплювача.

Послідовність шарів покрівельного пирога мансарди

Головне призначення покрівельного пирога мансарди – забезпечити надійність роботи теплоізоляції в будь-яких кліматичних умовах. Адже як протягом року, так і протягом дня температура повітря і умови середовища зовні будинку можуть сильно змінюватися. Дощ нерідко чергується зі снігом, а на зміну йому приходить відлига або різкі заморозки. Тому теплоізоляція і опалення повинні забезпечувати комфортну кімнатну температуру на мансарді за будь-яких умов зовні.

Якщо подивитися, як облаштований покрівельний пиріг мансарди в розрізі, можна побачити, що в холодну пору року температура довкілля, переміщуючись зовні будинку всередину, змінюється поступово. І в якийсь момент її значення проходить так звану точку роси – температуру, після якої пароподібна волога конденсується у вигляді крапель.

Якщо товщина утеплювача підібрана правильно, конденсат буде випадати на зовнішній поверхні утеплювача або всередині теплоізоляції. Неправильне облаштування покрівельних шарів мансардного даху призведе до того, що буде регулярно намокати внутрішня поверхня утеплювача і несучі конструкції даху – кроквяна система. Від дії вологи ми отримаємо зниження ефективності теплоізоляції, збільшення витрат на опалення, поширення цвілі і грибків на стінах мансарди, а згодом – гниття і руйнування дерев’яних конструкцій даху.

Завдання покрівельного пирога мансарди – ізолювати утеплювач і внутрішні приміщення від рідкої вологи і одночасно дозволити парі та конденсату швидко висохнути і випаруватися. Для цього у процесі утеплення даного приміщення організують наступні покрівельні шари мансардного даху (за умов руху зовні будинку всередину):

  • дахове покриття забезпечує привабливий вигляд даху будинку;
  • гідроізоляція захищає утеплювач від рідкої вологи, але, якщо необхідно, може дозволити випаруватися конденсату;
  • теплоізоляційний матеріал оберігає мансарду від втрат тепла;
  • внутрішня пароізоляція захищає утеплювач від пароподібної вологи, яка міститься в повітрі приміщень;
  • фінішне облицювання (гіпсокартон) забезпечує привабливий вигляд внутрішніх приміщень.

Потрібно розуміти, що покрівельні шари мансардного даху можуть мати різні характеристики і монтуватися різним способом. Матеріали бувають різні за паропроникністю, вагою, товщиною і гідроізоляційними властивостями. Та й самий дах може відрізнятися конструкцією. Тому давайте детальніше розглянемо облаштування покрівельного пирога мансарди на прикладі конкретних матеріалів.

Покрівельне покриття: 8 популярних матеріалів

Ключова вимога, яку висувають під час утеплення мансарди, – це надійна і якісна вентиляція даху. Вона важлива в будь-якому разі, незалежно від того, який саме вибраний покрівельний матеріал. Проте під час облаштування покрівельного пирога мансарди і проектування кроквяної системи даху тип покрівлі все ж обов’язково потрібно враховувати.

Деякі покрівельні покриття мають чималу вагу і вимагають посилення крокв, інші схильні до надмірного нагрівання на сонці і провокують надмірне утворення конденсату, треті монтують не за класичною технологією з використанням окремих планок обрешітки, а на суцільне покриття з вологостійкої фанери, ОСП або шпунтованої дошки.

Металочерепиця

Покриття представляє собою штампований сталевий лист, профіль якого на даху нагадує за формою малюнок натуральної черепиці. Для захисту від корозії і збільшення декоративності матеріал покривають полімерною плівкою, що дозволяє надавати покрівлі найрізноманітніші відтінки. Металочерепиця важить не багато, і для її монтажу використовують планки поперечної обрешітки, які набивають на балки крокв або планок поздовжньої обрешітки. Головні мінуси металочерепиці – сильне нагрівання на сонці та утворення надмірного конденсату, а також шум від крапель дощу по даху.

Композитна черепиця

Це дуже декоративний варіант металочерепиці. По суті, композитна черепиця являє собою той самий профільований металевий лист, верхній бік якого покритий кам’яною крихтою або фарбованим кварцовим піском. Покрівля, покрита нею, має солідніший вигляд. І до того ж мінеральна присипка трохи приглушує шум під час дощу. Вимоги до монтажу металевої та композитної черепиці майже однакові.

Профнастил

Ще один варіант профільованої металевої покрівлі, яка може мати різний відтінок, представлена профнастилом. Замість малюнка, що нагадує черепичний дах, тут виштампувані поздовжні поглиблення прямокутного або округлого перетину. Вартість і декоративні якості профнастилу поступаються металочерепиці, і цей тип покрівлі частіше використовують для господарських або технічних приміщень. Монтують профнастил аналогічно попереднім випадкам на саморізи, які кріплять до планок поздовжньої обрешітки.

Фальцева покрівля

Окремо серед металевих покрівельних матеріалів виділяють фальцеву покрівлю, яку роблять із плоских металевих листів. Вона може бути виконана не тільки з оцинкованої сталі, але і з більш дорогих вишуканих металів, наприклад із міді або титан-цинкового сплаву. Листи теж укладають на поздовжню обрешітку і з’єднують між собою спеціальними стиковими швами – фальцами. Як й інші види металевої покрівлі, фальцеве покриття сильно нагрівається від сонця та «шумить» під час дощу.

Бітумна черепиця

Цей тип покрівлі нарівні з металочерепицею вважається одним із найпопулярніших покриттів у масовому сегменті. Він вдало поєднує прийнятну ціну, декоративність і надійність. Покриття являє собою набір штучних плиток із міцного скловолокна, кілька разів просоченого модифікованим бітумом і посипаного пофарбованою кам’яною крихтою. Покриття не «шумить» під час дощу, але вимагає для монтажу суцільної обрешітки з плитних матеріалів. Для укладання потрібен рулонний підкладковий килим, вартість якого разом із суцільною обрешіткою збільшує витрати. Згодом така покрівля спікається в монолітне гідроізоляційне покриття, і провітрювання утеплювача тут здійснюють під латами – через спеціальні отвори, покрівельні вентилятори.

Натуральна черепиця

Найвишуканіша й декоративна покрівля – це керамічна черепиця, яку отримують шляхом високотемпературного випалу глиняного складу. Крім того, як натуральну черепичну покрівлю застосовують і сучасний аналог кераміки – цементно-піщану або, інакше кажучи, бетонну черепицю. Монтаж роблять на поздовжню обрешітку, яка повинна відповідати кроку укладання черепиці. Будучи теплоінерційним матеріалом, черепична покрівля не схильна до таких перепадів температури, як металева, що зменшує кількість конденсату. Але вона коштує недешево, складна в укладанні і має велику питому вагу, що часто вимагає посилення крокв.

Шифер

Незважаючи на зниження популярності, покрівля з шиферу все ще зустрічається на дахах малоповерхових будівель. Багато хто не рекомендує цей недорогий матеріал, через те що в його склад входить небезпечний для здоров’я азбест. І хоча в шиферних листах азбест пов’язаний цементом і не загрожує здоров’ю, багато разі утеплення шиферного даху намагаються замінити покриття. Сама по собі технологія утеплення мансарди з дахом із шиферу і склад шарів покрівельного пирога не відрізняється від інших випадків із монтажем матеріалів на поздовжню обрешітку.

Ондулін

Одна з кращих альтернатив традиційному шиферу – сучасний єврошифер «Ондулін». За зовнішнім виглядом цей матеріал нагадує традиційний хвилястий шифер найрізноманітніших кольорів і відтінків. Його виробляють із целюлозних волокон, які просочують бітумом, спеціальною смолою і фарбувальними пігментами. В результаті отримують недорогий, екологічно безпечний і негучний пофарбований єврошифер, який теж монтують на поздовжню обрешітку. Якщо його використовують, то враховують, що від сильного нагрівання на сонці дахове покриття трохи розм’якшується, і тому ремонт і обслуговування ондуліну не виконують у спеку.

Гідроізоляція: захист від рідкої вологи

Потрібно розуміти, що утеплювач у складі покрівельного пирога мансарди здебільшого монтують між дерев’яними балками кроквяної системи даху. А теплоізоляційні та інші характеристики деревини і утеплювачів відрізняються. Навіть якщо для теплоізоляції даху використовувати водонепроникний матеріал, з яким не є небезпечним конденсат і рідка атмосферна волога, від зволоження можуть постраждати дерев’яні елементи конструкції. І тому шар теплоізоляції й кроквяну систему практично завжди захищають гідроізоляцією.

Гідроізоляційні плівки і мембрани

Найбільш широко для захисту покрівельного пирога від зволоження застосовують рулонні плівкові матеріали. Їх роблять за різними технологіями з поліетилену або поліпропілену. Головна характеристика гідроізоляційних плівок – паропроникність, тобто здатність пропускати газоподібну пару, блокуючи надходження рідкої вологи. Цей показник говорить про те, з якою швидкістю зможе висихати зволожений утеплювач і крокви даху. Крім того, багатошарові гідроізоляційні плівки можуть відрізнятися міцністю, а значить і здатністю витримувати вітрові навантаження, а також температурною стійкістю, яку важливо враховувати під час вибору гідроізоляції для використання разом із металевою покрівлею.

Супердифузійні мембрани

За ступенем паропроникності виділяють 3 типи гідроізоляційних плівок. Непроникні плівки, або паробар’єри, не пропускають ні пару, ні рідку вологу. Такі матеріали використовують в нижньому шарі покрівельного пирога. Нізькопроникні та високопроникні плівки, або гідробар’єр, зупиняють рідку вологу, але пропускають пару.

Нізькопроникні гідроізоляційні плівки не забезпечують утеплювачу можливість швидко висохнути, і тому у процесі їхнього монтажу залишають вентиляційний зазор між тепло- і гідроізоляцією. На крокви набивають планки контробрешітки товщиною 3-4 см, поверх яких монтують плівку. Зручніші перфоровані високопроникні плівки, або супердифузійні мембрани. Перфорація тут представлена конусоподібними мініатюрними отворами, які пропускають молекули води у вигляді пари в один бік, але не пропускають в інший. Їхня паропроникність настільки висока, що монтаж мембрани можна проводити впритул до утеплювача, без вентиляційного зазору між мембраною і теплоізоляцією.

Антиконденсаційні плівки

Для гідроізоляції металевої покрівлі іноді використовують антиконденсаційні плівки і об’ємні дифузійні мембрани. Вони розраховані на більш високу температуру експлуатації, пов’язану з нагріванням металу, і мають багатошарову структуру товщиною 6-8 мм. Крім перфорованої плівки до складу мембрани входить матеріал із полімерних волокон, які вбирають конденсат, якщо той капає зверху. Одночасно така плівка працює як звичайна паропроникна гідроізоляція, дозволяючи висихати утеплювачу і кроквам, випускаючи пару в атмосферу.

Обклеювальна гідроізоляція

Для гідроізоляції дахів у будівництві застосовують й інші матеріали. Так, для плоских дахів під руберойд підходить рідка гідроізоляція. А, наприклад, у разі монтажу бітумної черепиці як підкладковий килим використовують обклеювальну рулонну гідроізоляцію. Вона потрібна для захисту суцільної обрешітки від можливих протікань даху. Проте паропроникна плівка в даному разі теж необхідна. Її монтують під суцільну обрешітку, залишаючи зазор для вентиляції між утеплювачем і плитами обрешітки.

Утеплювач: переваги і недоліки теплоізоляційних матеріалів

Більшість видів теплоізоляції для утеплення мансарди представлено рулонними і плитними матеріалами. Під час вибору виробів, крім вартості і коефіцієнта опору теплопередачі R, оцінюють простоту монтажу та експлуатації, паропроникність, здатність підтримувати горіння, довговічність і екологічність. Найбільш широко у разі облаштування покрівлі мансардного поверху використовують мінеральну вату. Характеристики цього паропроникного утеплювача найближчі до властивостей деревини, і тому в продажу можна знайти різні марки покрівельної мінеральної вати на основі порід базальту або скловолокна.

Мінеральна вата на основі базальтових порід

Кам’яна мінеральна вата має сірий або коричневий відтінок, відрізняється паропроникністю, високою звукоізоляційною здатністю і негорючістю. Це досить пружний матеріал, який можна монтувати врозпір між кроквами. З огляду на те, що перетин крокв даху зазвичай менше товщини шару утеплювача, мінеральну вату монтують у кілька шарів, перекриваючи зсередини стики утеплювача і крокв суцільним шаром теплоізоляції. Це дозволяє усунути містки холоду в покрівельному пирозі мансарди, які проходять по дерев’яних елементах кроквяної системи.

Мінеральна вата на основі скловолокна

Теплоізоляція на основі штапельного скловолокна відрізняється жовтуватим або білястим відтінком, а за характеристиками нагадує мінвату з базальту. Скловолокно теж не горить, добре ізолює звук, а за пружністю навіть перевершує базальт. Вибираючи між рулонами і плитами мінеральної вати для утеплення даху, враховують кут нахилу схилів. Пологі дахи можна утеплювати менш дорогою рулонною теплоізоляцією, яку до того ж все одно варто закріпити, щоб вона не сповзала. А для крутіших схилів вибирають плитні матеріали.

Пінополістирол

Плити експандованого (спіненого) пінополістиролу, або пінопласту, і більш щільного екструдованого пінополістиролу теж використовують для утеплення мансардних поверхів. Попри те що ці утеплювачі не відрізняються пружністю (і їх не можна монтувати врозпір), мають посередню звукоізоляцію, більш вогненебезпечні, а під час нагрівання – стають токсичними, пінополістирол дешевше мінеральної вати, і це його головна перевага. Під час монтажу пінополістиролу щілини між кроквами і матеріалом задувають герметиком або монтажною піною. Проте пінополістирол непаропроникний, і, навіть якщо забезпечити надійну вентиляцію такого даху, стики утеплювача і крокв можуть стати місцем утворення конденсату та появи плісняви та грибків.

Пінополіуретан

Ще один нестандартний варіант утеплення мансарди – напилення пінополіуретану, який утворює в складі пирога даху суцільне теплоізоляційне покриття. У цьому разі про щілини та шви турбуватися не варто, оскільки рідкий матеріал рівномірно наносять автоматичним способом, і він твердне вже на даху. Для монтажу пінополіуретану потрібно залучати фахівців із відповідним обладнанням, які оцінять можливість такого утеплення даху і скорегують склад шарів покрівельного пирога мансарди залежно від використаних матеріалів.

Пароізоляція: різновиди ізоляційних мембран

Нижній шар покрівельного пирога мансарди – пароізоляція – призначений, щоб запобігти зволоженню утеплювача зсередини будинку. В його ролі найчастіше використовують рулонний плівковий матеріал із нульовою паропроникністю – покрівельний паробар’єр.

Пароізоляційна плівка

Плівкова пароізоляція є щільною міцною одношаровою або багатошаровою плівкою з поліетилену або поліпропілену. Поверх неї зсередини мансарди монтують облицювання – покриття з гіпсокартону, вагонки або інших матеріалів. На відміну від гідроізоляції пароізоляція не потребує провітрювання, проте на внутрішній поверхні паробар’єру іноді теж може випадати конденсат. Для гіпсокартону та інших матеріалів він безпечний, оскільки від зволоження його захистить монтажний профіль.

Фольгована пароізоляція

У мансардних будинках, які розраховані на постійне проживання, іноді використовують пароізоляцію, яка відбиває тепло, – плівковий матеріал, на який додатково нанесений дзеркальний шар алюмінієвого напилення. Такі плівки додатково захищають мансарду від втрат тепла, відбиваючи теплові промені опалювальних пристроїв всередину приміщень.

Активна пароізоляція

У мансардних будинках дачного типу, які не обігріваються влітку, можна використовувати так звану активну пароізоляцію. Ці матеріали здатні змінювати показники паропроникності у разі зміни вологості. Якщо накопичується надмірна конденсація вологи на внутрішньому боці плівки (це буває у неопалювальних приміщеннях, коли різко змінюється погода), така пароізоляція стає паропроникною (активною) і пропускає частину пари в бік утеплювача. Як тільки зменшується кількість вологи, плівка знову стає непаропроникною. Активна пароізоляція не підходить для вологих приміщень.

Правила монтажу покрівельного пирога мансарди

Якість роботи покрівельного пирога мансардного даху суттєво залежить від надійності і правильності його монтажу, тому для утеплення важливо залучати перевірених фахівців. Наприклад, супердифузійна мембрана пропускає пару тільки в один бік, і під час монтажу важливо не переплутати напрямок установки плівки.

Крім того, теплоізоляція мансарди повинна здійснюватися за принципом замкнутого теплового контуру і всюди з’єднуватися з системою утеплення фасадних стін будинку без утворення містків холоду. Особливо це стосується гідро- і теплоізоляції мансардних вікон, димарів, місць прокладки комунікацій, утеплення пристінків і атикових стін. Тільки ретельне дотримання технології дозволить повною мірою насолодитися затишком і комфортом мансардних приміщень.

Контакти

Телефон: 0 800 5050 20