Все про утеплення мансарди

Мансардний односхилий дах з вікнами: фото #0008 Утеплення мансарди: як перетворити «холодне» горище на житлове приміщення

Утеплення мансарди: як перетворити «холодне» горище на житлове приміщення

Утеплення мансарди: як перетворити «холодне» горище на житлове приміщення В останні роки мансардні будинки стають усе більш популярними в нашій країні. Замість традиційних одно- та двоповерхових котеджів із «холодним» горищем для зберігання всіляких предметів зводять мансардні котеджі, де простір під дахом облаштовують у вигляді житлових кімнат. Примітно, що утеплення мансардного поверху можна проводити навіть в […]

Утеплення мансарди: як перетворити «холодне» горище на житлове приміщення

В останні роки мансардні будинки стають усе більш популярними в нашій країні. Замість традиційних одно- та двоповерхових котеджів із «холодним» горищем для зберігання всіляких предметів зводять мансардні котеджі, де простір під дахом облаштовують у вигляді житлових кімнат. Примітно, що утеплення мансардного поверху можна проводити навіть в уже побудованому будинку.

Як відомо, тепло в приміщенні природним чином підіймається нагору, і тому зовсім не дивно, що до третини всіх тепловтрат житлового будинку відбувається через дах. А це означає, що будівля має бути захищеною від витоку теплової енергії й у разі, якщо домовласник вирішив утеплити мансарду і якщо він хоче залишити горище неутепленим. Так чи інакше, будинок потрібно захистити теплоізоляційними рішеннями:

 • під час будівництва неутепленого горища теплоізолюють верхнє перекриття, а дах залишають неутепленим;
 • під час будівництва й утеплення житлової мансарди виконують теплоізоляцію схилів даху (і, якщо є потреба, – фронтонних і атикових стін) мансардного поверху.

Технологія та схема утеплення мансарди

Якщо будинок вже зведений, можливі такі варіанти технології утеплення мансарди:

 • Заміна кроквяної системи. У такому разі проводять повний демонтаж даху й покрівлі, а потім зводять та утеплюють нову кроквяну систему та, якщо є необхідність, атикову стіну над горищним перекриттям.
 • Використання наявної кроквяної системи. У цьому разі конструкцію даху не змінюють, а виконують утеплення даху зсередини. Це можна робити з демонтажем покрівлі або без цього.

Виробники теплоізоляції пропонують кілька корисних інструкцій з утеплення мансарди, яке можна виконати без зміни несучих конструкцій котеджу. Але все ж технологія утеплення даху мансарди в уже зведеному будинку передбачає попередню професійну оцінку як кроквяної системи даху, так і всього котеджу.

Порядок і правила утеплення мансарди

Правильне утеплення мансарди можливе за виконання таких умов:

 • кут нахилу даху, який визначає доступний обсяг житлового простору мансардного поверху, має бути мінімум 30° (оптимальне значення – 45°);
 • кроквяна система даху має бути в гарному стані, без ознак плісняви або грибка, ширина кроку крокв має бути такою, щоби можна було встановити мансардні вікна;
 • несучі характеристики кроквяної системи, верхнього перекриття й фундаменту мають витримувати збільшену вагу утепленого й оздобленого мансардного поверху.

Схема утеплення мансарди визначається конструкцією кроквяної системи даху. Головне правило утеплення мансарди, якого необхідно дотримуватися за будь-яких обставин, – створення безперервного теплового контура на всьому мансардному поверсі.

Види та товщина утеплення мансарди

У разі утеплення мансарди будинку необхідно виконати утеплення даху, а також (якщо це необхідно) і фасадних стін. Товщина утеплювача на мансарді залежить від нормованого значення коефіцієнта опору теплопередачі огороджувальних конструкцій (коефіцієнта R) – даху, перекриттів і стін. Величина коефіцієнта R визначається значенням коефіцієнта теплопровідності та товщиною матеріалу.

 • Під час утеплення даху (як і під час теплоізоляції горищних перекриттів у будинках із «холодним» горищем) керуються більш жорсткими вимогами, ніж у випадку зі стінами. Згідно з чинними нормами, коефіцієнт R для даху (і горищного перекриття) у різних кліматичних зонах України має складати R = 4,95 м2К/Вт і 4,5 м2К/Вт. Для цього, у середньому, потрібно кілька шарів утеплювача сумарною товщиною приблизно 20-30 см.
 • Під час утеплення фасадних стін, якими вважаються, зокрема, фронтонні й атикові стіни мансарди: R = 3,3 м2К/Вт і 2,8 м2К/Вт. Для цього потрібен шар теплоізоляції товщиною приблизно 15-20 см.

Утеплення даху мансарди

Фактично утеплення даху мансарди – це і є основна операція, яка супроводжує перетворення «холодного» горища на житлову мансарду. Це передбачає монтаж покрівельного пирога, який містить не тільки шар утеплювача, але й набір вентиляційних зазорів і покрівельних плівок, які мають захистити кроквяну систему даху та саму теплоізоляцію від накопичення конденсату й утворення цвілі та грибка.

Якщо дивитися зсередини назовні, до складу покрівельного пирога мають входити:

 • внутрішнє облицювання похилих стін мансарди, наприклад вагонка або гіпсокартон;
 • пароізоляційна плівка, необхідна для захисту утеплювача від вологи внутрішніх приміщень;
 • два або три шари теплоізоляції, які монтують із розбіжкою стиків, – у розпір між кроквами та на обрешітку;
 • гідроізоляційна плівка (супердифузійна мембрана), яка буде захищати утеплювач від рідкої атмосферної вологи, але дасть можливість випаровуватися конденсату зсередини та з поверхні утеплювача;
 • вентиляційний зазор (обрешітка й контробрешітка) для провітрювання покрівельного пирога;
 • дахове покриття.

У разі якщо вирішено не демонтувати покрівельний матеріал, а просто виконати утеплення покрівлі мансарди, набір шарів покрівельного пирога має залишатися незмінним. Під час утеплення даху мансарди зсередини змінюється лише напрямок і черговість монтажу матеріалів. Однак для зручнішого кріплення гідроізоляції краще все ж зняти дахове покриття.

Утеплення стін і перекриттів мансарди

Стіни мансарди можуть являти собою:

 • несучі фронтонні або атикові зовнішні стіни. І тоді утеплення стін мансарди зазвичай виконують так само, як і зовнішнє утеплення фасадів.
 • фальшиві стіни (пристінки), які відокремлюють сліпу зону під дахом від житлового простору. Тут необхідність утеплення стін мансарди визначається технологією теплоізоляції даху.

Якщо схил даху вирішено утеплити повністю – від гребеня до перекриття, з пристінком і перекриттям це можна не робити. Такий підхід зменшить вартість матеріалів і знизить кількість ймовірних містків холоду в складних вузлах, але збільшить опалювальний обсяг мансарди.

Якщо в планах теплоізолювати схил даху лише над житловою частиною приміщення, виконують утеплення стін мансарди (пристінків) зсередини. Роблять це за принципами каркасного будівництва, використовуючи такий самий набір шарів покрівельного пирога й ті ж вимоги до опору теплопередачі, що й у випадку з дахом. Це зменшить опалювальний обсяг, але збільшить число ймовірних містків холоду.

Крім того, у разі утеплення даху виключно над житловим простором, а також пристінків потрібно зробити й утеплення перекриттів мансарди. Частину перекриття в сліпій зоні між фальшивою стіною та фасадом будинку потрібно теплоізолювати аналогічно до горищного перекриття, використовуючи необхідний набір шарів ізоляційного пирога та зазначені вимоги до опору теплопередачі. Аналогічно роблять і зі стелею мансарди, утеплюючи її за необхідності.

Помилки під час утеплення мансарди

Головні помилки під час утеплення мансарди – відсутність безперервності теплового контура та недоліки в монтажі матеріалів. У складних вузлах під час з’єднання ділянок утеплення даху, стін і перекриттів важливо монтувати теплоізоляцію, яку використовують для різних конструкцій, внапустку. Це дасть можливість виконати утеплення мансарди без утворення містків холоду.

Вигода від утеплення мансарди

Мансардний поверх – чудовий спосіб створення додаткового житлового простору котеджу без надмірних фінансових витрат. Перетворення «холодного» горища на опалювальне приміщення дасть можливість, наприклад, без серйозних будівельних робіт виділити власну кімнату дітям, які підросли, або зробити окреме приміщення для роботи або відпочинку. Використовуйте цей шанс для реалізації намічених планів.

Контакти

Телефон: 0 800 5050 20