Ванна кімната на мансардному поверсі

Дизайн інтер'єру ванної кімнати на мансардному поверсі: фото #0006 Ванна кімната на мансардному поверсі

Ванна кімната на мансардному поверсі

Ванна кімната на мансардному поверсі Кількість і розташування ванних кімнат у приватному будинку визначається призначенням котеджу, а також кількістю мешканців. І якщо на мансарді запланована хоча б одна спальня або дитяча кімната, поруч із нею дуже часто проєктують мансардну ванну або хоча б невеликий санвузол. Які ж основні переваги та недоліки у ванної кімнати на […]

Ванна кімната на мансардному поверсі

Кількість і розташування ванних кімнат у приватному будинку визначається призначенням котеджу, а також кількістю мешканців. І якщо на мансарді запланована хоча б одна спальня або дитяча кімната, поруч із нею дуже часто проєктують мансардну ванну або хоча б невеликий санвузол. Які ж основні переваги та недоліки у ванної кімнати на мансардному поверсі і що потрібно знати у разі проєктування мансардних сантехнічних приміщень?

Ванну кімнату зазвичай розташовують у приватній зоні будинку, на одному рівні з іншими приміщеннями для сну, відпочинку і усамітнення.

 • У невеликому одноповерховому мансардному котеджі, розрахованому на сім’ю з двох-трьох чоловік, досить передбачити одну ванну кімнату біля спальні, яку можна доповнити гостьовим санвузлом.
 • У мансардних і двоповерхових будинках, де зазвичай проживає три особи і більше, краще запланувати дві ванні кімнати або одну основну ванну і додатковий санвузол із душовою.

Залежно від особливостей проєкту в мансардних будинках одну ванну кімнату або душову часто розміщують на нижньому поверсі. Її залишають для гостей і літніх мешканців, яким утомливо підніматися нагору. Другу ванну – для батьків та дітей, які сплять на мансарді, – переносять наверх. В інших випадках роблять навіть дві ванні кімнати на мансарді – дорослу і дитячу, а внизу розміщують лише гостьовий санвузол.

Розташування і площа мансардної ванної кімнати

Для зручності використання дома всі приміщення зазвичай ділять на дві зони – денну і нічну або громадську і приватну.

 • До денної або громадської зони котеджу, як правило, відносять кухні, вітальні, їдальні, комори і гардеробні приміщення.
 • До нічної або приватній частіше відносять спальні, дитячі, ванні кімнати та санвузли.

Щоб зменшити кількість непотрібних переміщень по сходах і коридорах, під приватну зону з основною ванною кімнатою відводять мансарду.

Розміщують мансардну ванну (а також санвузли нижнього поверху) зазвичай із більш холодного північного, північно-західного та північно-східного боку будівлі. Це дозволяє зменшити витрати на опалення основних приміщень. Якщо мансардна ванна виходить на захід або схід, тут зручно передбачити мансардне або фасадне вікно, яке поліпшить освітлення і вентиляцію санвузла.

Залежно від призначення мансардна ванна або санвузол може мати таку площу:

 • гостьова вбиральня з унітазом і умивальником – понад 1,4-1,5 м2;
 • гостьова душова з унітазом і умивальником – понад 2,8 м2;
 • мінімальна ванна кімната з маленькою або стандартною ванною, умивальником, пральною машиною (і унітазом) – 3,3-3,8 м2 і більше;
 • повноцінна ванна кімната з ванною, душовою й інший сантехнікою – 6 м2 і більше.

Для комфортного використання приміщення площу основної ванної кімнати на мансарді зазвичай проєктують у межах 7-9 м2, а додаткова ванна кімната або душова може бути площею 4-6 м2. Для економії місця пральну машину не обов’язково розташовувати у ванній. Часто для неї виділяють окреме приміщення для прання і сушіння білизни – пральню.

Технічні особливості ванної кімнати на мансарді

Під час планування ванної кімнати на мансардному поверсі слід враховувати такі особливості приміщень під дахом.

 • Водопровід і каналізацію на мансарді прокладають прихованим методом над іншими «вологими» приміщеннями будинку – нижнім санвузлом, гостьовою ванною або пральнею. Це дозволяє зменшити довжину трубопроводів і знижує ймовірність аварій і протікання. Розведення труб виконують прихованим способом. Розташовувати мансардну ванну над житловими приміщеннями або кухнею не рекомендовано.
 • Освітлення та вентиляція мансардних ванних кімнат полегшується завдяки тому, що тут зазвичай передбачають мансардне або фасадне вікно, яке розташовують в схилі даху або у фронтонній стіні. Під час вибору мансардних вікон для ванної кімнати найчастіше віддають перевагу моделям із пластикової вологостійкої рами і провітрювачем. Проте наявність мансардного вікна не позбавляє від необхідності проєктувати повноцінну систему вентиляції і штучного освітлення.

Обробку мансардних ванних кімнат найчастіше виконують, використовуючи плити з вологостійкого гіпсокартону або гіпсоволокна.

Особливості проєктування та меблі для ванної на мансарді

Ключові параметри, які впливають на облаштування мансардних ванних кімнат, – це їхня форма, площа, а також висота стель. Залежно від проєкту кроквяної системи даху та наявності або відсутності атикової стінки корисна площа мансардної ванної може бути зменшена завдяки невисоким сліпим зонам між схилом даху і верхнім перекриттям.

 • Основна площа. Вважається, що найбільш комфортна частина мансардного поверху, включаючи ванні кімнати та санвузли, повинна мати висоту стель не менше 2,5 м. До того ж до корисно експлуатованого простору на мансарді відносять всю площу приміщень, де висота стель перевищує 1,9 м.
 • Додаткова площа. Однак потрібно враховувати, що деяку сантехніку, зокрема ванну та унітаз, людина не буде використовувати, піднімаючись у повний зріст. Тому їх можна розташувати під похилою підлогою мансарди висотою 1,4 м і більше. Нижчі сліпі зони зазвичай відокремлюють фальшстіною (пристінком) або організовують в них місця для зберігання предметів.

Саму ванну кімнату найчастіше ділять на 3 функціональні зони:

 • зону особистої гігієни з умивальником;
 • зону водних процедур з ванною та/або душем;
 • сантехнічну зону з унітазом (і біде).

Для зручного розташування сантехніки у ванній кімнаті слід враховувати вимоги ергономіки та положення місць, куди підводять комунікації. Розміри умивальників, ванних, душових і унітазів вибирають із урахуванням наявності вільного простору навколо них. Мінімальна відстань по краях сантехнічних приладів повинна складати близько 20-30 см, а для зручного підходу до унітаза, ванни або душової має бути передбачено простір глибиною 60-100 см.

Вартість ванної кімнати на мансардному поверсі

З огляду на меншу площу мансардних приміщень порівняно з нижнім поверхом, а також більш компактний простір, обмежений схилом даху, вибір сантехніки для мансардної ванної часто роблять на користь сучасних компактних рішень. Наприклад, використовують підлогові варіанти душових без піддону, кутові або сидячі ванни, навісні унітази і зручні вбудовані шафки під умивальники.

Встановлення сучасної вбудованої сантехніки може підвищити вартість облаштування мансардної ванної кімнати, тоді як стандартні компактні варіанти сантехнічних приладів обійдуться набагато дешевше. Але все ж вартість ванної кімнати на мансардному поверсі передусім залежить не від ціни сантехніки, а від вартості будівництва і ремонту всього мансардного поверху та проєкту кроквяної системи даху.

Доводи за і проти ванної на мансарді

З огляду на все сказане вище, варто відзначити такі аргументи за і проти мансардної ванної.

 • Ванна кімната на мансарді – це універсальне рішення для більшості приватних будинків, які розраховані на цілорічне проживання і не передбачають створення інклюзивного безбар’єрного простору для маленьких дітей і людей із обмеженими фізичними можливостями. Основну ванну кімнату зазвичай розміщують недалеко від спалень, які теж часто переміщують наверх. Таке рішення дуже зручне і дозволяє повною мірою використовувати зв’язку «ванна кімната – спальня».
 • Відмовляються від ванної на мансарді лише в ситуаціях, коли весь мансардний поверх використовують не для сну, а, скажімо, для роботи або організації дозвілля. Наприклад, в дачних мансардних будинках, розрахованих на сезонне проживання, весь верхній поверх можна відвести під майстерню або бібліотеку. Якщо в будинку планують жити тільки влітку, цілком можна заощадити, відмовившись від проведення наверх труб водопроводу і каналізації.

Проєкт будинку з мансардною ванною

Більшість як типових, так і індивідуальних проєктів мансардних будинків різної площі майже завжди передбачають облаштування ванної кімнати на мансарді. І навіть якщо йдеться про реконструкцію котеджу з холодним горищем і утеплення даху, варто задуматися про можливості проведення наверх труб водопроводу і каналізації та організації мансардної ванної.

Контакти

Телефон: 0 800 5050 20